Za właściwą pracę gospodarstwa w dużej mierze odpowiadają maszyny rolnicze. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia jest ciągnik rolny z przyczepą, bez której przewóz plonów byłby niemożliwy. Czym kierować się przy jej wyborze? Podpowiadamy.
Rodzaje przyczep rolniczych
Rolnictwo stanowi jeden z filarów gospodarki krajowej, dlatego też produkowane sprzęty są unowocześniane i coraz lepszej jakości. Dobra przyczepa rolnicza to taka, która będzie spełniała odpowiednio swoją rolę. Współczesne gospodarstwa realizują bardzo dużo zadań, które mogą potrzebować zupełnie innego rodzaju przyczep.
Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że sprzęt ten służy do szeroko pojętego transportu zbiorów, ale również paszy i ziarna, zwierząt oraz wszelkich materiałów. Warto jednak pamiętać, że przyczepy rolnicze różnią się od siebie konstrukcjami i odpowiednio dzielą się ze względu na zastosowanie.
Kierując się tylko i wyłącznie przeznaczeniem wyróżniamy dwa typy przyczep. Należą do nich uniwersalne oraz specjalistyczne. Te pierwsze nazywane również wywrotkami cieszą się ogromną popularnością. Zbudowane są z jednej bądź trzech rozkładanych burt. Dzięki swojej budowie są bardzo łatwe w utrzymaniu, rozładunku i załadunku. Rolnicy nazywają je również modelem praktycznych zastosowań, ponieważ sprawdzą się zarówno do gospodarstwa, w którym uprawiane są ziemniaki, jak i do przewozu zboża. Przyczep specjalistycznych używa się do przewozu konkretnego ładunku, jakim jest np. słoma. Jako przykład warto podać sprzęty do transportu zwierząt. Specjalistyczna przyczepa to gwarancja bezpieczeństwa, jednakże stanowi również spore ograniczenie i brak możliwości przewożenia innych ładunków.
Przyczepy rolnicze możemy podzielić również ze względu na liczbę osi. Jednoosiowe są lekkie i niewielkie. Ich ogromną zaletą jest możliwość dopasowania do większości ciągników. Są łatwe w obsłudze i manewrowanie nimi nie stanowi problemu. Dwuosiowe są zdecydowanie bardziej ładowne. Możemy przewozić nimi ładunek nawet do 14 ton. Właściciele dużych gospodarstw wybierają przyczepy trzyosiowe, ponieważ mają one największą ładowność.
Przyczepa rolnicza – nowa czy używana?
Z pewnością u większości rolników pojawia się dylemat, czy lepiej zainwestować w nową przyczepę rolniczą, czy kupić używaną. Należy liczyć się z tym, ze decydując się na drugą opcję, możemy otrzymać sprzęt nie do końca zgodny z naszymi oczekiwaniami. Jeśli jednak zdecydujemy się na taki zakup, przed transakcją należy bezwzględnie dokonać analizy stanu technicznego sprzętu.
Pełna oferta oraz konfigurator dostępne na stronie: ZASLAW.pl