0 0
Read Time:1 Minute, 47 Second

Podczas procesu wędzenia, żywność jest poddawana obróbce termicznej, a równocześnie nasycana związkami chemicznymi, które wpływają na smak, aromat i trwałość pożywienia. Mięso, ryba lub inny produkt, który podlega wędzeniu, ulega suszeniu i konserwacji. Dym wędzarniczy może mieć właściwości bakteriobójcze oraz grzybobójcze. Efekty wędzenia mogą się różnić w zależności od rodzaju drewna i temperatury. Warto zrozumieć różnice między wędzeniem na zimno, ciepło a gorąco.

Wędzenie na ciepło i na gorąco

Ta metoda wędzenia z wykorzystaniem np. sprzętu ze strony Pekabet, takiego jak wędzarnie ogrodowe jest doskonała dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z wędzeniem, dzięki stosunkowo prostym przygotowaniom, co sprawia, że proces wędzenia potraw jest znacznie szybszy.

Co interesujące, cała procedura może być zakończona już w kilka godzin! Jednak żywność wędzona na ciepło i gorąco charakteryzuje się zdecydowanie innym smakiem, ponieważ unikalny aromat dymu wnika głównie w zewnętrzną warstwę produktów spożywczych. Owszem, nadaje to potrawom wyjątkowy smak i aromat, ale termin ich spożycia jest stosunkowo krótki, wynoszący od kilku dni do kilku tygodni.

Wędzenie na gorąco – jak się odbywa?

Przetwarzanie to opiera się na zastosowaniu wyższych temperatur, jednocześnie zmniejszając wilgotność powietrza. Pierwszym etapem tej metody jest osuszanie żywności przy temperaturze około 25-45 stopni Celsjusza. Następnie podwyższamy temperaturę do około 50 stopni Celsjusza, co określamy jako właściwy etap. Na końcu przeprowadzamy podpiekanie mięsa, ryb czy sera przy temperaturze około 80-90 stopni Celsjusza.

Wędzenie na zimno

Wędzenie na zimno to zdecydowanie bardziej czasochłonny proces. Przygotowanie żywności może trwać nawet przez kilkanaście dni, ale efekt może być wyjątkowy! To wszystko dzięki głębokiemu przenikaniu dymu, co nadaje unikalny smak i aromat całemu produktowi.

W metodzie wędzenia na zimno potrawy równomiernie schną, przy czym niektóre produkty mogą stracić nawet około 20% wagi. Proces wędzenia odbywa się w temperaturze 16-25 stopni Celsjusza przy bardzo wysokiej wilgotności, przekraczającej 90%. Taka metoda sprawdza się szczególnie w chłodniejszym sezonie, gdy utrzymanie tak niskiej temperatury w wędzarni w czasie upalnych dni może być wyzwaniem.

Wędzenie szynki, łososia lub boczku na zimno, lub gorąco to efektywny sposób uzyskania wyjątkowego smaku i konserwacji. Produkty wędzone mogą stanowić interesujące urozmaicenie menu restauracyjnego, gdzie mięso lub rybę poddaną działaniu dymu można serwować jako dodatek, lub główne danie.

About Post Author

redakcja

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Czy warto wziąć w podróż pokrowiec na walizki?
Next post Elektroniczne odstraszacze szczurów: Czy są bezpieczne dla zwierząt domowych?

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz