0 0
Read Time:2 Minute, 33 Second

W czasach, w których rozwój technologiczny znajduje się na niewyobrażalnie wyższym poziomie niż chociażby zaledwie 30 lat temu, dokonywanie różnego rodzaju transakcji internetowych stało się podstawową i najchętniej wybieraną czynnością. Jednym z popularniejszych sposobów tego rodzaju płatności jest płacenie kartą przez internet. Choć metoda ta jest znana i praktykowana przez znaczną część osób, w dalszym ciągu niektóre kwestie z nią związane pozostają niejasne. Dowiedz się się, jakie są wady i zalety płacenia kartą przez internet oraz o czym pamiętać, aby tego rodzaju transakcje przebiegały w bezpieczny sposób.

Płacenie kartą przez internet – nie zawsze oczywiste

Karta płatnicza, którą otrzymujemy otwierając rachunek w wybranym przez nas banku służy nie tylko do dokonywania płatności w sklepach stacjonarnych, ale i internetowych. To bez wątpienia jeden z tych przedmiotów, z którego korzystamy najczęściej w codziennym życiu. Rodzajem karty płatniczej, którą posiada zdecydowanie większa ilość osób są karty debetowe. Co jednak ciekawe, nie każdy posiadacz karty debetowej jest świadomy, że za jej pomocą może dokonywać opłat przez internet w takim samym stopniu, jak w przypadku karty kredytowej.

Wady i zalety płacenia kartą przez internet zawarte w tym tekście mogą sprawić, że każdy posiadacz karty będzie mógł samodzielnie ocenić, czy w jego przypadku płacenie kartą w trakcie zakupów online jest dobrym rozwiązaniem. Niestety ze powodu częstych oszustw, niektóre osoby obawiają się dokonywania płatności w taki sposób, głównie ze względu na to, że sprzedawca wchodzi w posiadanie ich danych osobowych, które znajdują się na karcie. Warto jednak zawsze mieć na uwadze to, że sama płatność kartą przez internet zawsze jest bezpieczna, o ile przed dokonaniem zapłaty zweryfikujemy sprzedawcę. Oprócz tego, płatność kartą umożliwia skorzystanie z dodatkowych zabezpieczeń niedostępnych dla osób, które jako sposób płatności wybierają przelew.

Płatność kartą przez internet krok po kroku

Zatem w jaki sposób płacić kartą przez internet? Sama czynność jest naprawdę prosta i nie wymaga od nas posiadania specjalistycznej wiedzy. Aby zapłacić za zakupy online kartą, należy:

  • wybrać opcję płatność kartą w sekcji opcje płatności;
  • wprowadzić niezbędne dane karty: imię i nazwisko posiadacza, numer, datę ważności karty i numeru CVV/CVC, który umieszczony jest na jej odwrocie;
  • zatwierdzić transakcję;
  • dodatkowo można potwierdzić płatność za pomocą kodu 3-D Secure, jeśli korzystamy z takiej opcji.

Wady i zalety płacenia kartą przez internet

Jak każdy ze sposobów płatności internetowych, tak i płacenie kartą przez internet posiada swoje wady i zalety. Do korzyści, jakie płyną z ich korzystania, można zaliczyć szybkość i wygodę przy dokonywaniu transakcji. Przy płatności kartą środki są natychmiast księgowane, co dodatkowo może mieć wpływ na szybkość realizacji zamówienia. Warto wspomnieć także o usłudze chargeback – czyli tzw. obciążenia zwrotnego. Dzięki niej z łatwością możemy odzyskać pobrane środki właśnie w sytuacji, w której zostaniemy oszukani lub zakupiony przez nas towar nie będzie zgodny z opisem. Dodatkowo często wiele sklepów oferuje zniżki przy dokonywaniu płatności kartą.

Co w takim razie z wadami? Pomimo zachowywanych przez nas zasad bezpieczeństwa może dojść do sytuacji, w której padniemy ofiarą oszustwa. Hacker, który wejdzie w posiadanie naszych danych z karty może w naszym imieniu zawrzeć szybką pożyczkę lub nawet wyłudzić kredyt. Dokonując zakupów online zawsze warto weryfikować sprzedawcę, u którego dokonujemy zakupów.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
kredyt hipoteczny Previous post Ubezpieczenie kredytu – czy jest niezbędne?
zdolność kredytowa Next post Pożyczka dla zadłużonych – czy warto się zdecydować?

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz