0 0
Read Time:2 Minute, 26 Second

Temat pożyczek jest niezwykle rozległy i na pierwszy rzut oka nieco skomplikowany. Musimy nie tylko poznać pojęcia związane z tą branżą, ale też nauczyć się, jak poznawać uczciwych pożyczkodawców oraz na co zwracać uwagę przy podpisywaniu umowy. Dlatego jeżeli zastanawiamy się nad podpisaniem umowy i zdobyciu dodatkowych pieniędzy, powinniśmy zacząć od poznania tematu nieco bliżej. Co więc warto wiedzieć o pożyczkach?

Dlaczego decydujemy się na pożyczki?

Warto pamiętać o tym, że pożyczka to nie to samo co kredyt, który możemy otrzymać z banku. Jeżeli chodzi o tak zwane pożyczki gotówkowe, to mamy tutaj umowę, która zawierana jest między pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą. W ten sposób klient uzyskuje określoną ilość pieniędzy, co wiąże się przede wszystkim z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty, która jest pewnego rodzaju rekompensatą. Biorąc kredyt hipoteczny lub podobny mu, musimy przedstawić bankowi, na co chcemy przeznaczyć pożyczone pieniądze. Jeżeli chodzi o pożyczki gotówkowe, to w tym przypadku pożyczkodawca nie wnika, na co zostaną przeznaczone powyższe środki.

Ale dlaczego podejmujemy decyzję o pożyczeniu pieniędzy? Powodów może być wiele, ale najczęściej są one związane z faktem, że w danej chwili nie posiadamy zbyt wiele, a środki te są nam niezbędne. Zdarza się, że suma zostaje przeznaczona na lekarzy i leczenie, w innym przypadku kupujemy coś, co poprawia komfort naszego codziennego życia (naprawa samochodu, nowy samochód, sprzęty będące podstawowym wyposażeniem domu). Są też osoby, które biorą pożyczkę na wakacje lub remont. Powodów jest bez liku.

Pożyczki – co warto o nich wiedzieć?

W pierwszej kolejności warto dowiedzieć się, czego unikać w momencie, gdy decydujemy się na wzięcie pożyczki gotówkowej. Pewne sytuacje i zachowania pożyczkodawców powinny być dla nas sygnałem, że lepiej zrezygnować z podpisywania umowy.

Przede wszystkim zwróć uwagę na wysokość prowizji i RRSO. Pamiętaj, że oprocentowanie pożyczki ma ogromne znacznie. Jeżeli nie rozumiesz któregoś z punktów umowy, koniecznie dopytaj. Możesz też skonsultować się nieco bardziej doświadczoną osobą, której łatwiej będzie doszukać się pewnych nieścisłości.

Ważne jest również, aby nie podejmować decyzji zbyt pochopnie. Dajmy sobie czas na zastanowienie i oszacowanie, czy rzeczywiście jest to oferta dla nas. Pośpiech też bywa tutaj zgubny, ponieważ w takim przypadku łatwiej o podpisanie umowy, której warunki nie do końca nam pasują. Sprawdź również, jaki jest minimalny oraz maksymalny czas spłaty. Unikaj takich pożyczkodawców, którzy nie chcą odpowiadać na zadawane przez Ciebie pytania.

Czym jest rolowanie pożyczki?

Tak zwane rolowanie pożyczki to termin, który powinniśmy znać, jeżeli interesują nas kwestie pożyczania pieniędzy oraz instytucji pozabankowych. Odnosi się do odroczenia spłaty długo na kolejny okres, dzięki czemu pozornie zyskujemy czas na opłacenie zaciągniętego długu. Warto jednak pamiętać, że konsekwencją tego jest jednak zwiększenie kwoty, którą musimy oddać.

W ten sposób łatwość wpaść w spiralę, przez którą nie jesteśmy w stanie zdobyć odpowiedniej sumy pieniędzy. Rolowanie pożyczki niejednokrotnie sprawiało, że dana osoba podejmowała decyzję o zaciągnięciu kolejnego zobowiązania. Natomiast aktualne przepisy sprawiły, że od niedawna pożyczkodawcą nie opłaca się namawiać klientów na tego rodzaju odraczanie spłaty. Przestało być to dla nich korzystne i generujące dodatkowe zyski.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Moda dziecieca na wakacje Previous post Wakacje pełne funkcjonalności – moda dziecięca! Sprawdź w czym najlepiej czują się dzieci
kredyt hipoteczny Next post Ubezpieczenie kredytu – czy jest niezbędne?

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz