0 0
Read Time:3 Minute, 16 Second

Ostatnie lata to prawdziwy rozkwit fotowoltaiki. Ogromna ilość domów jednorodzinnych czy budynków firmowych, zasilana jest prądem wytworzonym przez panele. Wiele osób zastanawia się jednak, co jest lepsze: fotowoltaika na dachu czy na gruncie? Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Poznajmy je bliżej.

Gdzie zamontować panele?

To czy zamontujemy panele na dachu lub gruncie, nie zawsze zależy od naszych upodobań. Niekiedy decyzja ta wynika z braku innych opcji. Każdy wybór ma więc własne uzasadnienie. Inaczej na przykład może być montowana fotowoltaika dla rolnika, osoby prywatnej czy siedziby firmy. Każdy ma bowiem inne potrzeby i możliwości. A co najczęściej decyduje o miejscu montażu?

  • rodzaj dachu,

  • ustawienie dachu w odpowiednim kierunku,

  • zacienienie działki i dachu,

  • gust właściciela,

  • możliwości techniczne zagospodarowania działki,

  • praktyczne wykorzystanie przestrzeni na działce,

  • zapotrzebowanie gospodarstwa na prąd (w tym ilość potrzebnych paneli),

  • rozmiar działki.

Bez względu na miejsce montażu pamiętajmy jednak, aby do jego wykonania wybrać ekipę z doświadczeniem i wieloletnim stażem na rynku. Jedną z takich firm jest Esoleo, ze stroną pod adresem www.esoleo.pl. Jest to firma o ugruntowanej pozycji, dająca gwarancję poprawnego montażu i działania całej instalacji.

Zalety montażu paneli na dachu

Za położeniem paneli na dachu przemawia szybki montaż i niskie koszty takiej inwestycji (chyba, że konstrukcja dachu wymaga naprawy czy specjalnych wzmocnień). Panele na dachu nie zajmują też przestrzeni na ziemi, czyli nie zmniejszają powierzchni użytkowej działki. Trudniej jest je także zniszczyć i nie są narażone na akty wandalizmu.

W wielu przypadkach panele komponują się z kolorem dachu, dzięki czemu „nie rzucają się” w oczy i nie psują walorów estetycznych naszego domostwa. Dodatkowo dobrze wtapiają się w resztę otoczenia. Z powyższych powodów montaż paneli na dachu jest najpopularniejszym rozwiązaniem, najchętniej wybieranym przez właścicieli domów wolnostojących. 

Minusy montażu paneli na dachu

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu ma też kilka wad. Przede wszystkim, jeśli nasz dach ma słabą konstrukcję, konieczny może być jego remont. Dodatkowo utrudnione jest czyszczenie paneli oraz wykonywanie prac konserwacyjnych. Co więcej, jeśli z jakiegoś powodu dach będzie wymagać naprawy, konieczny może okazać się demontaż instalacji fotowoltaicznej. 

Montując panele na dachu musimy też zwrócić uwagę na to, aby zostało to wykonane zgodnie z zasadami: pod kątem 30-40 stopni, na południe, w niezacienionej niczym części dachu. Panele nie mogą też wystawać poza jego krawędź a odległość między nimi a pokryciem musi wynieść 10 cm. Dlatego tak ważny jest wybór ekipy znającej zasady montażu, jaką jest wspomniane www.esoleo.pl.

Zalety montażu fotowoltaiki na gruncie

Decydując się na montaż paneli na gruncie zyskamy pewność, że będą one sprawnie wentylowane. Jest to bardzo ważne zwłaszcza latem, gdy panują wysokie temperatury. Na ziemi łatwiej jest też ustawić panele pod odpowiednim kątem i we właściwym kierunku. Instalację naziemną można również swobodnie rozbudować, jeśli zdecydujemy się na taki krok w przyszłości. 

Równie łatwe jest prowadzenie prac konserwacyjnych, czyszczenie paneli, usuwanie z nich zalegającego zimą śniegu czy naprawa instalacji. Montując panele na gruncie nie jesteśmy też ograniczeni powierzchnią, jak w przypadku montażu fotowoltaiki na dachu. Taki rodzaj instalacji daje nam więc dużą swobodę i wygodę.

Wady montażu paneli na gruncie

Główną wadą montowania paneli fotowoltaicznych na gruncie jest konieczność wygospodarowania znacznej części działki, która zostanie dodatkowo zacieniona powierzchnią paneli. Co więcej -instalacja na ziemi może być zlokalizowana tylko w miejscu o pełnym dostępie do słońca. A to z kolei może wymagać wycięcia niektórych krzewów czy nawet drzew.

W przyszłości, jeśli będziemy chcieli rozbudować działkę lub dom, konieczne może okazać się przeniesienie instalacji. Panele na gruncie łatwiej też uszkodzić (np. mogą to zrobić zwierzęta). Trudniej jest też wkomponować je w otoczenie. Taki rodzaj instalacji to także większy wydatek, ze względu na konieczność montażu odpornych na warunki atmosferyczne stelaży.

Jak podjąć decyzję?

Aby podjąć decyzję co do miejsca montażu fotowoltaiki, najlepiej skontaktować się z profesjonalną firmą, która przedstawi nam wszystkie za i przeciw. Oczywiście powinniśmy mieć wcześniej własną „wizję”, którą skonfrontujemy z profesjonalnymi poradami ekspertów. Zazwyczaj to właśnie one są decydujące przy podejmowaniu decyzji, co do miejsca montażu paneli.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
ogrod Previous post Jak uczynić swój ogród bardziej prywatnym: Przewodnik krok po kroku
Next post Wszystko co musisz wiedzieć o rekuperatorze dachowym

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz