0 0
Read Time:2 Minute, 45 Second

Sprawna wentylacja pomieszczeń umożliwia oddychanie świeżym powietrzem wszystkim osobom w nich przebywającym. Gwarantuje także utrzymanie budynków w dobrej kondycji technicznej. Urządzeniem, które cechuje się bardzo wysoką skutecznością wentylacji, jest rekuperator dachowy. Urządzenie to posiada także kilka innych zalet, które warto poznać.

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jest to system dużo bardziej wydajny niż zwykła wentylacja grawitacyjna. Do jej działania nie są bowiem wykorzystywane siły natury, ale zasilane prądem wentylatory. To one dostarczają do pomieszczeń świeże powietrze z dworu i usuwają z nich to zużyte, wysycone dwutlenkiem węgla, wilgocią czy aerozolami.

Do działania rekuperacji nie musimy otwierać okien i montować nawiewników. System ten nie wymaga dopływu chłodnego powietrza z dworu, jak ma to miejsce w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Rekuperator potrzebuje szczelnych okien i drzwi, ponieważ pracuje niezależnie od temperatury za oknem. Tego rodzaju urządzenie oferuje np. hurtownia wentylacji Szczecin.

Czym jest odzyskiwanie ciepła?

Największą zaletą systemu rekuperacji jest odzyskiwanie ciepła. To powietrze, które jest usuwane poza budynek, nie opuści go wraz z energią cieplną, ponieważ zostanie ona odebrana w wymienniku i przekazana na tą porcję powietrza, która dopiero została pobrana z dworu. Powietrze, które trafi do pomieszczeń, będzie więc ogrzane. System rekuperacji oferuje na przykład hurtownia Ventido.pl.

Dzięki rekuperacji raz wytworzone w domu ciepło (np. dzięki grzejnikom), nie jest tracone bezpowrotnie, ale wraca do obiegu (z tylko niewielkimi stratami). To z kolei oznacza, że na jego „dogrzanie” zużyjemy znacznie mniej energii, niż gdybyśmy mieli ogrzewać powietrze zaczerpnięte prosto z dworu. Dzięki rekuperacji nasz rachunek za ogrzewanie będzie więc dużo niższy.

Czym jest rekuperator dachowy?

Jest to bezkanałowy rekuperator, który odpowiada za odzyskiwanie wspomnianego już ciepła z powietrza. Urządzenie to umieszcza się na strychu, poddaszu lub bezpośrednio na dachu. Jego rolą jest chwilowe zatrzymanie powietrza i ogrzanie go ciepłem, odebranym z powietrza wydmuchiwanego z budynku. Dodatkowo ma on możliwość nawilżania i oczyszczania powietrza.

Z powodzeniem można go stosować w sklepach, marketach, salonach sprzedaży, halach, biurach, salach weselnych czy wszystkich innych pomieszczeniach, w których przebywają ludzie. Po system ten najchętniej sięgają przedsiębiorcy, szukający oszczędności na ogrzewaniu i jednocześnie pragnący zadbać o czyste powietrze w dużych budynkach i miejscach pracy.

Rekuperator dachowy a system rooftop

Budynki o dużym gabarycie często wyposażone są w centrale wentylacyjne, tzw. „rooftop”. W jego obudowie kryją się odpowiednie układy i urządzenia, które odpowiadają za wentylowanie pomieszczeń, ich chłodzenia oraz ogrzewanie. Znajdziemy w nich także wspomniany rekuperator, będący częścią tej olbrzymiej centrali wentylacyjnej.

Jakie inne zalety ma rekuperacja?

Bardzo ważną cechą rekuperatorów jest to, że nie tylko odzyskują ciepło, ale i oczyszczają powietrze. Odpowiadają za to filtry wysokiej klasy. Dzięki nim do naszych wnętrz nie przedostają się pyły, smog, kurz, alergeny czy nawet drobnoustroje. A to znaczy, że jak długo pracuje rekuperator, tak długo oddychamy nie tylko świeżym, ale i czystym powietrzem.

Dodatkowo moc pracy rekuperatora możemy zwiększyć. Jeśli robi się zbyt duszno, powietrze jest zbyt wilgotne lub wysycone odorami, możemy zwiększyć tempo i moc wentylowania pomieszczeń. To niewątpliwie bardzo duża wygoda, zwłaszcza w miejscach pracy, gdzie jej warunki powinny być dopasowane do potrzeb zatrudnionej kadry.

Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna?

Wentylacja grawitacyjna nigdy nie osiągnie takiej sprawności, jak mechaniczna. Do działania potrzebuje bowiem napływu zimnego powietrza (które dodatkowo wychładza pomieszczenia). Problemy te znikają przy rekuperacji, niosąc spore oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. Dodatkowo są to systemy pro środowiskowe, które nie marnują energii.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
dach i fotowoltaika Previous post Fotowoltaika na dachu czy na gruncie?
ogrzewanie gazowe Next post Ekologiczny kocioł gazowy Vitodens 100. Czy warto stosować w domu gaz?

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz