Jeszcze wiele lat temu na szeroką skalę w hodowli stosowało się paśniki wykonywane samodzielnie. Dzisiaj coraz częściej sięga się po profesjonalnie zaprojektowane i bezpieczne konstrukcje, które pozwalają efektywnie i oszczędnie wygospodarować paszę i inny rodzaj pokarmu nawet dla dużej ilości bydła. Dlaczego warto w nie inwestować? Podpowiadamy.
Jakie cechy powinny posiadać dobre koryta paszowe dla bydła?
Koryta paszowe dla bydła to paśniki, które muszą być zaprojektowane w taki sposób, aby spełniać konkretne wymagania hodowcy. Zarówno pod kątem liczby korzystając z niego zwierząt, jak i wysokiego stopnia wytrzymałości oraz odporności na uszkodzenia mechaniczne. Zwierzęta powinny mieć niezakłócony dostęp do pokarmu, niezależnie od tego jak liczna jest hodowla.
Dobre koryto paszowe zapewnia łatwy dostęp do pożywienia, ale jednocześnie nie wpływa na jego marnotrawienie. W tym celu stosuje się specjalną konstrukcję z limitowaną objętością. Pokarm przesypuje się w sposób grawitacyjny i równomierny do wszystkich miejsc z których korzysta bydło. Natomiast gospodarz ma łatwy i niezakłócony wgląd od góry w to ile paszy zostało jeszcze w pojemniku.
Dlaczego warto zainwestować w paśnik dla bydła?
Nowoczesny paśnik dla bydła to rozwiązanie, które sprawdzi się niezależnie od wielkości hodowli. Zapewnia bezpieczeństwo oraz umożliwia dystrybucję paszy nie tylko w pomieszczeniach, ale również na zewnątrz, a więc bezpośrednio na pastwisku. Są to w większości wzmocnione konstrukcje wykonane z materiałów odpornych na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dzięki temu możliwe jest zamontowanie ich na stałe poza zadaszonym obszarem obory.
W porównaniu do klasycznych drewnianych paśników te współczesne konstrukcje są zaprojektowane tak, aby precyzyjnie uwzględniać określoną wielkość hodowli bydła. Posiadają dokładnie wydzielone stanowiska paszowe. Dzięki temu z określonego miejsca może korzystać tylko i wyłącznie jedno zwierzę. Nie ma więc ryzyka powstawania rywalizacji przy dostępie do pożywienia.