Konto bankowe to zupełna podstawa, jeśli chodzi o sprawne poruszanie się w świecie finansów. Za jego pomocą możemy otrzymywać wynagrodzenie od naszego pracodawcy, opłacać nasze rachunki czy wysyłać przelewy. Co jednak w sytuacji, kiedy osoba, której chcielibyśmy wysłać pieniądze, nie ma konta w banku? Taka sytuacja jest wręcz ciężka do wyobrażenia, jednakże pamiętajmy, że osoby starsze często nie mają swoich kont, a niektórzy nie zakładają je z wyboru. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Okazuje się, że jest kilka wyjść.
Przelewy a konto w banku
Świat finansów bywa skomplikowany, zwłaszcza jeśli musimy zrobić coś niestandardowego, jak chociażby kredyt bez zaświadczeń, o czym szerzej można przeczytać pod tym linkiem: bytomski.pl/polecamy/25649-kredyt-bez-zaswiadczen-w-akich-bankach-mozna-go-uzyskac. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku przelewów bankowych do kogoś, kto nie dysponuje rachunkiem, ponieważ konto w banku to absolutnie podstawowe narzędzie finansowe. Ciężko jest poruszać się po świecie finansów, jeśli nie mamy do niego dostępu. Czy możemy chociażby otrzymać przelew, jeśli nie mamy konta bankowego? Jest to możliwe, jednakże nie obejdzie się bez pewnych trudności.
Jak wysłać pieniądze komuś, kto nie ma dostępu do konta?
Możliwości na wysłanie pieniędzy komuś, kto nie ma konta jest kilka. Najprostszym z nich, jest klasyczny przekaz pocztowy. Czasami ten sposób płatności jest określany jako przekaz na konto, jednakże nie jest to w pełni adekwatna nazwa do tego, jak naprawdę wygląda ta usługa, ponieważ Poczta Polska jest w stanie nadać pieniądze bezpośrednio do danej osoby.
W jaki sposób możemy nadać taki przekaz? Możemy wykonać to internetowo, u listonosza lub w placówce pocztowej. W pierwszym i drugim wypadku konieczne będzie wypełnienie odpowiedniego blankietu, w wypadku przelewu przez internet, konieczne będzie wypełnienie formularza. Podajemy w nim nasze dane, oraz dane odbiorcy. Niezbędne będzie nam do tego jego miejsce zamieszkania, które możemy już odpowiednio wcześniej przygotować. Niestety, ta opcja ma swoje wady. Po pierwsze, maksymalna kwota przekazu jaki możemy nadać, wynosi pięć tysięcy złotych. Po drugie, koszty przekazu rosną wraz z wysyłaną kwotą.
Przekaz bankomatowy
Tego typu operacja jest możliwa w bankomatach Euronet. Na czym polega? Dysponując imieniem, nazwiskiem oraz numerem telefonu osoby, do której chcemy nadać pieniądze możemy wykonać to z pozycji bankomatu. Po włożeniu do niego karty wybieramy opcję „nadanie przekazu” oraz podajemy swoje dane – numer telefonu, imię, nazwisko oraz numer PESEL. To ostatnie jest szczególnie istotne, ponieważ na podstawie numeru PESEL bankomat sprawdza nasze limity – przekaz bankomatowy jest możliwy do kwoty dwóch tysięcy w skali roku, dzięki jednemu numerowi PESEL. Innymi słowy, jeśli chcielibyśmy nadać przez bankomat choćby siedemset złotych, a wcześniej korzystając z tej opcji nadaliśmy tysiąc pięćset złotych, bankomat wykryje to i nie pozwoli nam na dalszą transakcję – to największa wada tej metody przekazu pieniędzy.