0 0
Read Time:2 Minute, 27 Second

Trawa pampasowa to niezwykła roślina ozdobna, która będzie pasowała do ogrodów utrzymanych w różnych stylach. Jej obecność sprawi, że ogród nabierze klasy i lekkości. Będzie ona idealnym tłem dla drzew i krzewów, a także innych ogrodowych roślin. Co powinniśmy wiedzieć o uprawie trawy pampasowej?

Kilka słów o trawie pampasowej

Trawa pampasowa to gatunek rośliny zaliczanej do rodziny wiechlinowatych. Roślina tworzy okazałe kępy, które w sprzyjających warunkach dorastają do 3 metrów. Jej liście posiadają długą, ostrą i wąską blaszkę. Trawa pampasowa jest rośliną dwupienną, co oznacza, że kwiaty żeńskie i męskie występują w niej na różnych osobnikach (z tego względu poszczególne okazy tej rośliny mogą znacząco różnić się wizualnie). Najbardziej puszyste i efektowne są kwiatostany żeńskie. Owocami są długie i wąskie ziarniaki. Różowa trawa pampasowa często wykorzystywana jest do tworzenia efektownych bukietów. Można sadzić je zarówno samodzielnie, jak i w większych skupiskach. Okres kwitnienia rośliny przypada na przełom września i października.

Co należy wiedzieć o uprawie trawy pampasowej?

Uprawa trawy pampasowej nie jest bardzo trudna i mogą sobie z nią poradzić nawet osoby, które stawiają w ogrodnictwie dopiero pierwsze kroki. Trawa pampasowa będzie rosła najlepiej, jeżeli zapewnimy jej słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru stanowisko (silny podmuch wiatru mógłby połamać roślinę). Sadząc roślinę w cieniu ryzykujemy, że nie zakwitnie.

Gleba powinna być próchnicza i stale wilgotna (a jednocześnie nie podmokła), a także przepuszczalna. Warto zdawać sobie sprawę, że trawę pampasową można sadzić również w donicy (będzie ona ozdobą każdego tarasu).

W pierwszych tygodniach cyklu życiowego rośliny trzeba pamiętać o jej podlewaniu. W momencie, kiedy rośliny dobrze się ukorzenią można ograniczyć podlewanie jedynie do okresów suszy (a także okresu wegetacyjnego). Podlewając tę roślinę należy unikać moczenia liści.

Jednym z zabiegów pielęgnacyjnych, o których muszą pamiętać osoby sadzące trawy ozdobne jest nawożenie (zaleca się nawozić kapers nawozami z dodatkiem azotu, co sprawi, że będzie on kwitł obficiej). Roślina będzie rosła bujnie, jeżeli będziemy regularnie przycinać uschnięte pędy.

Najlepszy czas na sadzenie trawy pampasowej to wiosna. Nasiona są bardzo drobne, dlatego przed wysiewem zaleca się wymieszać je z piaskiem. Trawa pampasowa rośnie bardzo szybko. Bardzo ważne jest, żeby zimą pierwszego roku dobrze zabezpieczyć ją przed mrozem. Pamiętajmy, że roślina ta posiada wyjątkowo ostre liście, dlatego wszystkie zabiegi pielęgnacyjne z nią związane należy wykonywać w rękawicach ochronnych.

Osoby sadzące trawę pampasową muszą liczyć się z faktem, że jest ona rośliną dwupienną. Oznacza to, że część kwiatostanów będzie bardziej, a część mniej okazała (nie wszystkie rośliny będą prezentowały się tak jak na zdjęciach). Sposobem na okazałą trawę pampasową jest podział osobników żeńskich.

Trawa pampasowa w ogrodzie

Różowa trawa pampasowa będzie znakomicie prezentowała się w ogrodach wiejskich, naturalistycznych. Możemy posadzić ją w pobliżu roślin, które przebarwiają się jesienią, na przykład brzóz, wierzb czy klonów. Roślina efektownie prezentuje się również nad oczkiem wodnym czy też na tle ciemnych żywopłotów. Kapers dobrze komponuje się w takimi roślinami jak jeżówka, lawenda, krwawnik, liliowiec, astry, rozchodniki, szałwia, hortensja, bukszpan, róża. Rośliny te równie okazale prezentują się sadzone samodzielnie, jak i w większych skupiskach.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
odziez robocza Previous post Sklep BHP – z jakich materiałów są wykonywane rękawice robocze, jakie możemy tam znaleźć?
Next post Rolnicy coraz chętniej korzystają z odnawialnych źródeł energii. Ubezpieczenia takich instalacji mogą być dodatkiem do polisy rolnej

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz