Praktycznie każdy sklep BHP będzie w stanie zaoferować całkiem duży wybór rękawic roboczych. To na jakie zdecyduje się dany użytkownik, jest zależne przede wszystkim od typu wykonywanej pracy, związanych z nią zagrożeń oraz wygody i komfortu użytkownika. Jednakże, na rynku można znaleźć tak wiele rodzajów rękawic, że możliwy wybór będzie mocno utrudniony. Poznajmy więc podstawowe kategorie i materiały rękawic i zastanówmy się, w jakich przypadkach dane typy sprawdzą się najlepiej.
Sklep BHP i rękawice robocze – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Kiedy trafimy do sklepu BHP oferowane tam rękawice mogą nas zaskoczyć ilością materiałów i typów. Podstawową kwestią przy wyborze rękawic roboczych jest rodzaj pracy, jaki będziemy w nich wykonywać. Musimy dobrze przemyśleć to na jakie zagrożenia jesteśmy narażeni w przypadku naszych obowiązków i wybrać takie rękawice, które będą w stanie nas przed tym uchronić.
Pod względem ochrony rękawice robocze ze sklepu BHP można podzielić na trzy kategorie, gdzie wyższy numerek oznacza wyższą klasę ochrony. Rękawice kategorii pierwszej chronią przed uszkodzeniami naskórka i delikatną chemią, natomiast dla porównania rękawice trzeciej kategorii mogą zapobiec trwałym urazom i porażeniu prądem.
Kategoria rękawic jest niezwykle ważna, jeśli chcemy zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo, jednak pod uwagę należy wziąć także inne kwestie, takie jak materiał. Z jakich materiałów mogą być wykonane rękawice robocze?
Rękawice ze sklepu BHP – jakie materiały?
Podstawowe materiały z jakich można wykonać rękawice robocze to:
- lateks – rękawice wykonane z lateksu są zazwyczaj rękawicami jednorazowymi. Ich użycie może uchronić użytkownika przed niewielkimi obrażeniami dłoni, jednak ich podstawowym zadaniem jest zapewnienie higieny podczas procesów produkcyjnych czy innych zadań.
- dzianina – rękawice dziane to częsty wybór mechaników, ogrodników czy osób, które pracują na placach budowy. Najczęściej ich wnętrze jest wzmocnione innym materiałem, chociażby gumą, co ma za zadanie zapewnienie pracownikowi lepszego chwytu i ochrony.
- skóra – rękawice skórzane są najczęściej wykonywane ze skóry koziej lub bydlęcej. Są one stosowane w wielu różnych dziedzinach pracy – od pracy przy rozładunku towarów, gdzie wymagana jest odpowiednia pewność chwytu, czy podczas spawania, gdzie mogą uchronić przed oparzeniami.
- nitryl – ten materiał znajduje swoje zastosowanie głównie przy pracach, gdzie pracownik jest narażony na kontakt z substancjami toksycznymi. Nitryl jest w stanie odpowiednio je zahamować i tym samym ochronić dłonie.