Czy po długiej zimie jesteś gotowy do rozpoczęcia prac w ogrodzie? Tylko uważaj: chociaż jest wiele rzeczy, które możesz teraz zrobić, to z pewnymi czynnościami powinieneś się wstrzymać i poczekać na właściwy moment do ich wykonania. Przedwczesne działania mogą wyrządzić więcej szkód niż pożytku.
Planowanie
Przygotuj sobie filiżankę kawy, wybierz ładne miejsce w swoim ogrodzie, rozsiądź się wygodnie na krześle i zaplanuj wszystkie działania, które są realne do wykonania. Rekomendujemy, żebyś po wypiciu swojej ulubionej kawy wybrał się na zwykły spacer po ogrodzie i zwrócił uwagę na to, które z roślin zaczynają już kiełkować i rosnąć. Postaraj się również przypomnieć sobie, gdzie w zeszłym sezonie prowadziłeś prace. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której zaczniesz kopać w miejscu, gdzie np. w poprzednim sezonie posadziłeś cebulki kwiatowe.
Sprawdzenie i przygotowanie narzędzi
Po zaplanowaniu prac warto sprawdzić stan techniczny swoich narzędzi oraz przygotować wszystkie te, które będą niezbędne do przeprowadzenia porządków w ogrodzie. Każdy ogrodnik powinien wiedzieć, że dobre narzędzia potrafią sprawić, iż praca w ogródku będzie znacznie przyjemniejsza. Z naszego doświadczenia wynika, że całkowicie niezbędne do przeprowadzenia porządków w ogrodzie będą:
- Szpadel ogrodowy – dobrze jest mieć zarówno szpadel prosty, jak i ten zakończony szpicem. Znacznie ułatwisz sobie pracę.
- Grabie – tego chyba nie musimy tłumaczyć, sprawdzą się doskonale do wielu prac, a w szczególności do sprzątania w ogrodzie.
- Duży kosz – będzie bardzo przydatny do zbierania pozostałości martwych roślin jak i ewentualnych zanieczyszczeń innego pochodzenia.
- Sekator – okaże się niezastąpiony w przycinaniu gałęzi Twoich roślin.
- Kosiarka – zadbany trawnik to podstawa, dlatego warto mieć urządzenie do koszenia, które będzie funkcjonalne i efektywne zarazem. O różnych rodzajach urządzeń koszących możesz przeczytać tutaj.
- Rozdrabniacz do gałęzi – fantastycznie sprawdzi się do usuwania pozostałości po przycinaniu drzew i krzewów.
Sprzątanie ogrodu
Zacznij od porządnego posprzątania swojego ogrodu. W pierwszym rzędzie proponujemy, abyś wymienił ziemię znajdującą się w doniczkach. Kwiaty potrzebują nowej, świeżej i pożywnej gleby, żeby pięknie urosnąć latem. Następnie pozbądź się chorych roślin. Często ich pozostałości będą leżały na trawniku i tutaj bardzo pomocne okażą się grabie oraz wyżej wspomniany kosz. Jeżeli część twoich drzew lub krzaków została uszkodzona zimą, proponujemy, abyś odciął tylko uszkodzone gałęzie. Jest to o tyle istotne, że uszkodzone części drzew mogą zostać zainfekowane różnymi chorobami, które następnie zaatakują całą roślinę i mogą doprowadzić nawet do jej śmierci.
Przycinanie drzew
Tutaj niezastąpiony będzie dobry sekator. Ważne jest, żeby wykonać tę pracę, zanim natura obudzi się na poważnie po zimowej hibernacji, a zatem to w zasadzie ostatnia chwila na działanie. Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem drzew owocowych, a także krzewów i drzew, które mają liście i kwiaty latem, to ta praca Cię nie ominie. Zacznij od upewnienia się, że drabina na której stoisz jest stabilna – bezpieczeństwo przede wszystkim. Następnie ostrożnie usuń uszkodzone i chore gałęzie. Możesz również przyciąć końcówki swoich roślin – tym samym będziesz stymulował ich wzrost. Jak już skończysz, to ku Twojemu zaskoczeniu na całej powierzchni twojego trawnika będzie znajdowało się mnóstwo gałęzi, z którymi nie sposób w klasyczny sposób sobie poradzić. Podpowiadamy zatem jak zrobić rozdrabniacz do gałęzi. Będziesz potrzebował czterech rzeczy: dobrego silnika (najlepiej od starej pralki lub sieczkarki), obudowy (sprawdzi się jakaś stara i solidna blacha) oraz ostrzy i drewnianej podstawy. Do podstawy zamontuj silnik, przymocuj do niego ostrza, porządnie obuduj konstrukcję i gotowe – stworzyłeś rozdrabniacz do gałęzi. Jeżeli jednak nie jesteś pewien swoich umiejętności manualnych w tym zakresie, to rekomendujemy zakup gotowego rozdrabniacza. Nie ryzykuj swoim zdrowiem dla ułatwienia sobie pracy w ogrodzie – działaj z głową i ostrożnie.
Wzbogacenie gleby
Nie zapominaj również o wzbogaceniu gleby – nawóz to podstawa! Rośliny nie urosną piękne i nie będą cieszyć oka latem, jeżeli nie zadbasz o dobrą jakość ziemi. W naszej ocenie najlepszym sposobem na poprawę wartości gleby w ogrodzie będzie używanie nawozów organicznych. Świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju komposty, oborniki, torfy, gnojówki, czy też nawozy mineralne. Pamiętaj, że tak naprawdę od rodzaju ziemi zależy odpowiedni dobór nawozu. Także zawsze wybieraj ten nawóz, który współgra idealnie ze specyfiką twojej ziemi.
Podsumowanie
Po wykonaniu tych wszystkich prac można wyczyścić i schować narzędzia, aby następnie wygodnie rozsiąść się w swoim ulubionym krześle, chwycić kupek wcześniej przygotowanej herbaty i cieszyć swój wzrok pięknym i zadbanym ogrodem.