0 0
Read Time:2 Minute, 37 Second

Kwalifikowany materiał siewny stanowi wyższe plonowanie zbóż. Można wyróżnić trzy stopnie takie jak: C1, C2 i C3. Różnią się one między sobą rozmnożeniem plonów. Produkcja tego typu materiału jest niezwykle pracochłonna, jednakże gwarantuje ona możliwie najwyższą jakość zbiorów.

Pierwszy etap polega na doborze właściwego stanowiska przeznaczonego pod plantację nasienną. Kolejny krok to wykonanie reprodukcji, aby uzyskać najlepszy pod kątem jakościowym materiał bazowy.

Jakość produktu

Warto zwrócić uwagę, iż chcąc uzyskać właściwy certyfikat potwierdzający najwyższą jakość produktu, naukowcy w specjalistycznych badaniach muszą poświęcić ku temu ogromny nakład czasowy. W początkowych etapach już można poprawić jakościowe parametry danego materiału.

W obecnych czasach, gdzie technologia nieustannie rozwija się, nasiona są czyszczone dzięki maszynom oczywiście również najwyższej klasy. Jednocześnie są one zaprawiane kolejnymi maszynami zachowując wszelkie wymagane normy jakości. Dzięki temu można uzyskać nie tylko oszczędność czasu ze względu na maszyny, ale także lepsze plony oraz zyski w niedalekiej przyszłości.

 

Kwalifikowany materiał siewny – charakterystyka

Kwalifikowany materiał siewny cechuje się przede wszystkim tym, że rolnik zna jego dokładne parametry i zdolność kiełkowania nasion. Niezwykle ważna jest też znajomość czystości nasion czy też masa tysiąca ziarniaków. Bez obaw można w precyzyjny sposób ustalić normę wysiewu. Niemal już od początku można poznać cele, które są realne do osiągnięcia poprzez tego typu materiał siewny.

Kiedy stosować kwalifikowany materiał siewny?

Kwalifikowany materiał siewny można zastosować w przypadku różnych odmian zbóż. To rolnik decyduje, do którego siewu go wykorzysta. To w pełni opłacalna czynność, która niebawem może zapewnić zwrot zainwestowanych pieniędzy. Warto jednak początkowo poświęcić nieco oszczędności, aby później nie być na tym stratnym.

Na co zwrócić uwagę?

Decydując się na kwalifikowany materiał siewny, warto wziąć pod uwagę kilka zasadniczych czynników. Jednym z nich jest sprawdzenie źródła pochodzenia, a dokładniej producent i miejsce pochodzenia. Najlepiej zdecydować się na takie nasiona kwalifikowane, które sprawdzono w polskich warunkach. Zapewniają one większą pewność względem wyboru danej odmiany.

Niezwykle ważne jest, aby kupować wyłącznie w sprawdzonych punktach handlowych. Dodatkowo, nie warto sugerować się wyłącznie ceną. Kluczową rolę odgrywa jednak jakość produktów. Cena to pochodna, na którą składa się wiele czynników. Spośród najważniejszych można wskazać na: jakość produkcji, zweryfikowaną odmianę, jakość produktu, doradztwo oraz logistyka.

Kolejną kwestią jest sprawdzanie etykiet. Niewątpliwe jest, iż każde opakowanie musi mieć urzędową etykietę zawierającą informacje m.in, o numerze partii bądź odmianie i gatunku. W innym wypadku materiał nie jest legalny.

Kiedy materiał siewny nie pochodzi z wiadomego źródła to oznacza, że zwykle jest gorszej jakości i zanieczyszczony. posiadanie niekwalifikowanego materiału chronionej odmiany nie jest zgodne z obowiązującym prawem.

Kwalifikowany materiał siewny – podsumowanie

Kwalifikowany materiał siewny jest bardzo ważnym produktem, dlatego należy brać go pod uwagę całościowo. Do rynkowych „okazji” trzeba podchodzić z dystansem. Niewątpliwe jest, że nie zawsze niska cena świadczy o słabszej jakości.

Decydując się na kwalifikowany siew nasion każdy rolnik będzie miał gwarancję i pewność tego co właśnie zasiał, a także realny pogląd na przyszłe uzyskane zbiory. Ta decyzja wiąże się dodatkowo z bezproblemowym ustawieniem siewnika, co w znaczny sposób przyspiesza wykonywaną pracę.

Niewątpliwe jest, że wszystko jest nie tylko udokumentowane, ale też potwierdzone certyfikatem, który jest bardzo ważny. Kwalifikowany materiał siewny to zapewnienie o wysokiej jakości zbioru. Więcej znajdziesz tutaj.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
budowanie szafki Previous post Jak zbudować własną szafkę w mniej niż jeden dzień
klimatyzacja w biurze Next post Po co klimatyzacja w biurze?

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz